Facebook Sayfa Ayarları Nasıl Yapılır ?

Facebook Sayfa Ayarları Nasıl Yapılır ?

Facebook sayfaları, sayfa oluşturmak isteyen markalar, işletmeler, kuruluşlar ve tanınmış kişiler içindir. Facebook hesabı olan herkes bir sayfa oluşturabilir ya da kendisine ilgili sayfada yönetici veya editör gibi  roller verildiyse sayfayı yönetebilir.
Dilerseniz yöneticisi olduğunuz facebook sayfasından ayarlar kısmına girelim. 
Burası facebook sayfamızın bütün ayarlarının olduğu bölümdür. 

https://www.facebook.com/DENEME/settings/?tab=settings url’sindeki “DENEME” kısmına kendi facebook sayfa kullanıcı adınızı yazarak da ulaşabilirsiniz…

 

Genel Bölümü

“Ziyaretçi Gönderileri” kısmından, sayfanızda gelen kullanıcıların yorum yapmalarını engellemek istediğinizde yararlanabilirsiniz.

“Yorum Sıralaması” kutucuğunu işaretleyerek yorum sıralamanızı, en ilgili yorumları gösterebilirsiniz.

“Küfür Filtresi”  kapalı, orta veya güçlü olarak seçim yapabilirsiniz.

“Yaş Kısıtlamaları” kısmından sayfanızın hitap ettiği yaş aralığını belirleyebilirsiniz.

“Bu Sayfayı Etiketleyen Başkaları” kısmını, sayfanızı diğer facebook sayfaları veya kişilerin etiketlemesini istemediğiniz takdirde kullanabilirsiniz.

“Otomatik Olarak Çevir”  kısmı diğer ülkere hizmet veriyorsanız ve onların kendi dilinde bu sayfayı görmelerini istiyorsanız otomatik olarak çevrilmiş şekilde onlara sunabilmenizi sağlar.

“Birden Fazla Dilde Gönderi Yaz” bölümünden birden fazla dilde gönderi yazmak istediğinizde yararlanabilirsiniz. Kutucuğu işaretlediğinizde sayfanıza giderek metin yazdığınız kısımda sağ tarafta yer aldığını göreceksiniz.

Genel ayarlar kısmını kısaca bitirdikten sonra dilerseniz diğer bölüme geçelim.

Sol kısımdan mesajlaşma bölümüne geliyoruz.

 

Mesajlaşma Ayarları

“Yanıt Asistanı” sayesinde, sayfanızdan biri sizinle iletişime geçip size mesaj gönderdiğinde siz bilgisayar veya telefon başında değilseniz bile mesajı yanıtlamış olursunuz. 

Eğer bunu yapmak istiyorsanız yapmanız gereken EVET’i seçimini yapmak.
“Bize mesaj gönderdiğiniz için teşekkürler. Mümkün olduğunca çabuk yanıt vermeye çalışıyoruz. En kısa zamanda size yanıt vereceğiz.” 
Bizler için hazırlanmış hızlı yanıtı  görürsünüz. Eğer dilerseniz “Değiştir” butonuna basarak dilediğiniz hızlı yanıtı hazırlayabilirsiniz.

“Yanıt Süresi” müşterilerinize olan ilgilinizi gösterebilir. Bir facebook sayfasına girdiğinizde “hemen yanıt veriyor” kısmını kullanmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak istediğinizde ise  “Değiştir” butonuna basarak dilediğinizi seçebilirsiniz.

“Bir Messenger Karşılaması Göster” kısmı sayesinde sayfanıza gelen bir müşteri sizinle iletişime geçmek istediğinde messenger kısmına tıkladığı anda otomatik yanıt gönderir. 
“Merhaba ! Messenger’da bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız”
Burada da bizler için hazırlanmış hızlı yanıtı  görürsünüz. Eğer dilerseniz “Değiştir”butonuna basarak messenger karşılaması hazırlayabilirsiniz.
“Bilgisayarına veya telefonuna erişimin yokken de yanıt vermeye devam et”diyerek uzakta olduğunuz zamanlarda müşterilere yakında yanıt vereceğini söyleyebilirsiniz.

Sayfayı Düzenle


Kısmı facebook hazır sayfa şablonlarının yer aldığı yerdir. Bu şablonlarda ise “İşletme, Mekan, Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş, Politikacılar,Hizmetler, Restoranlar ve Kafeler, Alışveriş ve Standart  Facebook Sayfası” mevcuttur.

Facebook sayfanızı istediğiniz şablonla uygulayabilirsiniz.
“Varsayılan Sekmeleri Kullan” kısmı sayfanıza gelen müşterilerinizin sol kısımda gördükleri ile ilgilidir. Dilerseniz bu kısmı “KAPALI” konuma getirebilir, varsayılan sekmelerden kaldırmak istediklerinizi kapalı konuma getirebilirsiniz. Aynı zamanda sıralamasını değiştirmek istediğinizde yapmanız gereken, taşımak istediğiniz yeri seçip fare vasıtası ile istediğiniz yere konumlandırmaktır.

 

Gönderi Kimden

Bu kısım  sayesinde, paylaşılan gönderide sayfa adı veya kendi adınızın geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bildirimler


Facebook bildirim ayarlarınızı buradan ayarlayabilirsiniz.. Önemli sayfa güncellemeleri için bildirim alabilir. Her 12 – 24 saatte bir, sayfanızda gerçekleşen hareketler ve güncellemeler için tek bir bildirim alabilirsiniz. Eğer isterseniz bildirim ayarlarını kapalı konuma getirebilirsiniz.

“Şunlar İçin Bildirim Ayarlarını Düzenle”  alanında listelenen bildirimleri kapalı ya da evet olarak kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

“Mesajlar” bölümünü, sayfanız her mesaj aldığında bir bildirim almak isterseniz aktif, istemezseniz kapalı yapabilirsiniz.

“E-posta”  kısmını, sayfanızda gerçekleşen tüm  hareket ve her önemli sayfa güncellemesi için bir e-posta almak isterseniz aktif, istemezseniz kapalı yapabilirsiniz.

“Kısa Mesajlar”  kısmında telefonunuzdan kısa mesaj almak istediğinizde bunu aktif yapabilirsiniz.

 

Sayfa Görevleri


Sayfanız  üzerinden yetkiye sahip olan herkesi görebilir, ne üzerinde çalışma yapıyorsa ona göre yetkileri düzenleyebilir, dilerseniz sayfa yetkisi verebilirsiniz. 

“Yeni Bir Sayfa Görevi Ver”  kısmıyla sayfanızda bir başkasına yetki verebilirsiniz. Yetki vereceğiniz kişinin adı soyadını ya da e-posta adresini yazınız. Yönetici yetkisi vermek istiyorsanız çok dikkatli olup güvenilir birine yetki vermelisiniz.

 

Kişiler ve Diğer Sayfalar


Sayfanızı  beğenen kişileri ve diğer Sayfaları görebileceğin yerdir. Sayfanızı beğenen kişiler listesinden birini, sayfanı beğenen kişiler arasından çıkarmak veya birini engellemek için önce o kişi veya sayfayı seçin. Ardından anahtar simgesine tıklayın. Engellenen bir kişi sayfada gönderi paylaşamaz, yorum yapamaz.

 

Tercih Ettiğin Sayfa Hedef Kitlesi


Eğer Tercih ettiğin hedef kitlesi varsa, en çok bağlantı kurmak istediğin kişileri düzenleyebilirsiniz.Bu ayarları yaptığınızda bile sayfanızı herkes görebilir.Tabi ,Sayfanı senin için en önemli kişilerin önüne getirmek için bunu yapabilirsiniz.

“Konumlar” kısmından hedef kitleniz için konum belirtebilirsiniz. Belirtmiş olduğunuz konumdaki herkesi, yaşayan kişileri,bulunan kişileri ya da seyahat eden kişileri filtreleyebilirsiniz.

“Yaş” kısmını, sayfanız belli bir yaş aralığına hitap ediyorsa kullanabilirsiniz.

“Cinsiyet”  kısmından sayfanızın hangi cinsiyete uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

“İlgi Alanları” kısmından sayfanızın hangi ilgi alanlarına hitap ettiğini belirleyebilirsiniz.

“Diller” kısmını şu an için  boş bırakmakta fayda var.

 

Instagram


Bu kısma instagram hesabınızı ekleyebilir,kaldırabilir, temel bilgilerinizi düzenleyebilir instagram reklamı dahi verebilirsiniz. 

Burada dikkat etmeniz gereken husus ise her sayfa bir instagram hesabı ekleyebilirsiniz.

 

Sergilenenler


Sayfanızın adıyla beğendiğiniz sayfalar burada sergilenenler kısmına ekleyebilirsiniz. Tabi bununda 5 sayfa sınırı vardır. Öne Çıkan Beğenileri Düzenleyip öne çıkmasını  istediğinizde bunu “Öne Çıkan Beğeniler Ekle” butonuna basarak ekleyebilirsiniz.

Eski güncellemesinde bu kısım biraz daha farklıydı sayfayla birlikte kişide sergiliye biliyordunuz ama son güncellemesinde kaldırıldı.

Çapraz Paylaşım


Birden fazla sayfa yönetiyorsanız buraya o sayfaları ekleyebilir , düzenleyebilir dilerseniz kaldırabilirsiniz. 

 

Sayfa Destek Gelen Kutusu


Facebook sayfa destek kısmı bu alandan yararlanarak sayfa adınızla destek talebinde bulunabilirsiniz. Sayfa adı değişiklik talebi mesaj engelleri gibi oluşan benzeri sorunlar hakkında bilgi almanızı sağlayabilir.

 

Hakkında


Facebook sayfanızda bu kısma ulaşmak istediğinizde yapmanız gereken. Sayfanıza girerek sol kısımdan Hakkında  ‘ya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://facebook.com/pg/DENEME/about/ url’sindeki “DENEME” kısmına kendi facebook sayfa kullanıcı adınızı yazarak da ulaşabilirsiniz…

DİĞER BLOG / DUYURU